środa, 9 lutego 2011

Zezwierzęcenie.


Co nas odróżnia od zwierząt? Świadomość, intelekt, mowa. Jest coś jeszcze, co wprawdzie cechy te wyraźnie zaburza, wydawałoby się przybliżając nas tym samym do zwierząt, ale o dziwo, jednocześnie nas od nich odróżnia. To oczywiście alkohol. Żadne zwierzę nie narąbie się w 3 dupy dla samego nawalenia się. A człowiek i owszem, i jest z tego powodu zadowolony, i dumny, bo wie że, to odróżnia go od zwierząt, to czyni go cywilizowanym homo sapiens.
Kiedyś byłem świadkiem takiego zdarzenia. Pod sklepem delikatesowym na ulicy Odrzańskiej we Wrocławiu chwiało się dwóch smakoszy tanich win. Dookoła rozsiewali woń nieprzespanej nocy.
Wpatrywali się w przechodniów atakując ich od czasu do czasu zwietrzałą prośbą o zeta na kolejne wino. W pewnym momencie para studentów omijając chwiejących się smakoszy weszła do sklepu i kupiła butelkę wody. Koneser tanich win z rozgoryczeniem na twarzy obserwował ten zakup pary studentów. Po chwili zwracając się do swojego towarzysza alkoholowej niedoli stwierdził tonem ze wszech miar filozoficznym: - No patrz... Wodę piją.... Jak zwierzęta.

6 komentarzy:

 1. Dlatego Ci koneserzy nie mogą trafić do domu. Instynkty im się przepaliły :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale jakby na to nie patrzeć alkohol tez nas do zwierząt zbliża, po odpowiedniej ilości wyłącza się człowiekowi zarówno świadomość, intelekt jak i mowa:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwierzę samo z siebie nie nażłopie się bezmyślnie procentów, a potem nie będzie się zataczało i rozsiewało woni..., tych miłych panów też pewnie nikt nie zmuszał do tego, żeby stać pod tym sklepiem z wyciągniętą ręką... no może jedynie kac

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za wyjaśnienie! Ja do tej pory cały czas twierdziłam, że NIC nie odróżnia nas od zwierząt, ale jednak... Odpowiedziałeś mi tym samym na jedno z fundamentalnych pytań :-)))
  Chociaż... mój pies przecież uwielbia piwo! Czy to oznacza, że jest... człowiekiem? :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Margo, ale to różnie u niektórych zanikają pierwotne instynkty a u niektórych wręcz odwrotnie:)))))
  Blog Globusa, ale tylko do pewnego momentu, po przekroczeniu pewnej granicy wyłącza się wszystko:)))))
  Kachna, no chyba że miś Koala który objada się eukaliptusem a ten z kolei posiada w swoim składzie również alkohol:)))))
  Riannon, zapewne jest bardziej człowieczy niż niektórzy ludzie :)))))) mój jamnik kiedyś nabzdryngolił się wiśniówką:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Istne zezwierzęcenie z tą wodą;)

  OdpowiedzUsuń